Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna


28 wrz
2020

Certyfikowany symbol miasta do kupienia

28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka. Dla Gorzowskiego Rynku Hurtowego to sygnał do rozpoczęcia sprzedaży jednego z symboli naszego miasta – renety landsberskiej.

- Zapraszamy w najbliższy piątek na ryneczek przy Jerzego, gdzie każdy nabywca sadzonki tej jabłoni, najsmaczniejszej wśród renet, otrzyma także certyfikat pochodzenia drzewka – zapewniła Agata Dusińska, prezes GRH.

Sadzonki będą sprzedawane w kolejne piątki, aż do wyczerpania tegorocznych zapasów.

Na bazie renety landsberskiej jest gorzowskie masło jabłkowe. To produkt powstały w wyniku konkursu dla mieszkańców Gorzowa na najsmaczniejszą potrawę jabłkową, którą da się zamknąć w słoiku. W ten sposób powstał „Gorzowski Słoiczek Jabłkowy” z masłem w środku. Autorem przepisu jest mieszkanka Gorzowa, a na potrzeby pasteryzacji i produkcji masowej recepturę udoskonalił Krzysztof Marciniak, szef kuchni z wieloletnim doświadczeniem, nauczyciel Zespołu Szkół Gastronomicznych. Masło jest produktem promocyjnym Gorzowa, mieszkańcy mogą go spróbować lub zabrać do domu podczas miejskich eventów i wydarzeń. Trwają prace nad wprowadzeniem produktu na rynek.

Reneta landsberska została wyhodowana w naszym mieście w 1840 roku przez radcę prawnego Theodora Heinricha Otto Burchardta, syna nadburmistrza Landsberga. Drzewa owocowe były jego pasją. Mimo iż jabłoń została wyhodowana w latach 40, owoce zrodziła wiele lat później, bo dopiero w roku 1852, na kilka chwil przed śmiercią sadownika.

Jest bardzo mało wymagającą odmianą jabłoni. Jeżeli tylko posadzimy ją w warunkach jakie preferuje, będzie owocowała i zdrowo rosła. W okres owocowania wschodzi wcześnie, plonując obficie i przemiennie, co drugi rok. Lubi piaszczyste gleby o lekko kwaśnym odczynie i przewiewne miejsca. Owoce są zwykle duże lub średnie (8-10 cm), ich skórka jest gładka, ma zielono-żółtą barwę i jest pokryta delikatnym, pomarańczowym rumieńcem.

Miąższ jabłek jest delikatny, kruchy, soczysty i słodko-winny - doskonale nadaje się na szarlotkę, soki lub wino. Dojrzałość owoce osiągają w październiku, a do spożycia najlepsze są w grudniu lub w styczniu.

czytaj więcej


28 wrz
2020

Światowy Dzień Jabłka

W poniedzialek mamy wyjątkowe święto - Światowy Dzień Jabłka. Ten wyjątkowy owoc, jedzony nawet tylko raz dziennie, potrafi zdziałać cuda. Na czym polegają jego wyjątkowe właściwości?

czytaj więcej


26 wrz
2020

Rynek jest smaczny

Siedmiu kucharzy i cukierniczka w sobotę na Starym Rynku udowodnili, że z żywności od lokalnych producentów, jaką oferujemy na ryneczku przy Jerzego, można ugotować przesmaczne potrawy.

Każdy z szefów kuchni – w ramach polsko-niemieckiego projektu „Rynek smakuje” – przygotował trzy dania własnego autorstwa, które na miejscu było można spróbować.

Widzimy potrzebę promowania lokalnych producentów i zdrowej żywności. Chcemy pokazać i udowodnić, iż najlepsza i najzdrowsza żywność, to ta, która powstaje blisko nas, z lokalnych produktów. Od wieków wiadomo też, że wspólne gotowanie i jedzenie łączy ludzi - podkreśliła organizator wydarzenia Agata Dusińska, prezes Gorzowskiego Rynku Hurtowego.

Kucharze, w dwóch turach, przygotowywali autorskie dania z produktów regionalnych. Łączyli smaki i produkty, tak by zaprezentować wachlarz możliwości wykorzystania w kuchni sezonowych warzyw i owoców. Była również kulinarna bitwa, która polegała na przygotowaniu dania z jabłka, kalarepy i chrzanu.

Sztuka gotowania zbliża, jest niezwykle twórcza, a tak całkiem prywatnie jest moją pasją - zaznaczył prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, który był gościem wydarzenia, a jednocześnie patronem honorowym projektu.

Obecność prezydenta na Starym Rynku była również okazją, by podpisać porozumienie pomiędzy Gorzowskim Rynkiem Hurtowym a Zespołem Szkół Gastronomicznych. To dzięki tej współpracy udało się w Gorzowie zrealizować kilka ciekawych kulinarnych projektów, a uczniowie ZSG aktywnie wspierali kucharzy w czasie sobotniego gotowania.

W efekcie kilku godzin kulinarnych zmagań na Starym Rynku powstało kilkanaście ciekawych dań, m.in. mus z wątróbki połączony z marynowanym jabłkiem, sielawa w warzywach, pierogi z jarmużem i dziczyzną, warzywny duet ziemniaków i marchwi z ziołami, szarlotka na kruchym cieście oraz inne.

Gotowaniu towarzyszyły konkursy wiedzy o warzywach i owocach, wystawa prac plastycznych gorzowskich przedszkolaków oraz punkt porad specjalistów dietetyków.

Projekt Rynek smakuje jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Celem programu Redukować bariery - wspólnie wykorzystywać silne strony jest m.in. rozwój współpracy i kontaktów pomiędzy konsumentami z Polski i Niemiec, integracja i wspólne spędzanie czasu, na powietrzu, a także wymiana doświadczeń między polskimi i niemieckimi ekspertami w gotowaniu. Program promuje regionalne produkty, ideę zdrowego żywienia, kupowanie lokalnych produktów oraz zaopatrywanie się w nie na targowiskach.

Zdjęcia Łukasza Kulczyńskiego (Urząd Miasta) z tego wydarzenia tutaj.

czytaj więcej


25 wrz
2020

Jabłkowe piątki w magistracie

W trosce o zdrowie pracowników Urzędu Miasta i wychodząc naprzeciw współczesnym trendom, prezydent Jacek Wójcicki ogłosił ostanie piątki miesiąca „jabłkowymi”.

Jabłkowe piątki w magistracie to działanie z inicjatywy Gorzowskiego Rynku Hurtowego, który raz w miesiącu dostarczy do magistratu kilkadziesiąt kilogramów jabłek, by te stanowiły urozmaicenie drugiego śniadania wszystkich pracujących w urzędzie osób.

Jabłkowe piątki to również sposób na podkreślenie wagi zdrowego żywienia, a jednocześnie troska o lokalnych producentów - jabłka do urzędu będą dostarczane od regionalnych sadowników i hurtowników.

Pierwszego dnia akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem urzędników. O godzinie ósmej w skrzyniach urzędu przy ul. Sikorskiego zostało dosłownie kilka owoców, a to oznacza, że niemal wszyscy pracownicy skorzystali z szansy na urozmaicenie drugiego śniadania - podkreśliła Gabriela Szarzyńska, dyrektor Wydziału Administracyjnego UM.

  Za udział w akcji Urząd Miasta otrzyma od nas certyfikat „Zdrowej Firmy”.

czytaj więcej


21 wrz
2020

Wielkie gotowanie na Starym Rynku

W sobotę (26 września) na Starym Rynku odbędzie się Wielkie Gotowanie – gorzowscy szefowie kuchni i kucharz z Niemiec będą gotować potrawy ze składników pochodzących od lokalnych producentów.

- Coraz bardziej przekonujemy się, że najlepsza i najzdrowsza żywność, to ta, która powstaje blisko nas, z lokalnych produktów. Od wieków wiadomo też, że wspólne gotowanie i jedzenie łączy ludzi. Dlatego uznaliśmy, że najlepszym sposobem poznania naszych sąsiadów z drugiej strony Odry będzie gotowanie razem potraw z regionalnych produktów – powiedziała Agata Dusińska, prezes Gorzowskiego Rynku Hurtowego.

- Widzimy potrzebę promowania lokalnych producentów i zdrowej żywności. Dlatego zapraszam w sobotę na Stary Rynek, aby spróbować, jak smakuje nasz rynek – dodała.

Projekt Rynek smakuje jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu pn. „Redukować bariery - wspólnie wykorzystywać silne strony”. – To będzie kulinarne show, w którym będziemy promować regionalne produkty – uznał Krzysztof Szydłak, dyrektor biura Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina”.

- To pierwsza tego typu impreza, która wpisuje się w cykl miejskich wydarzeń, organizowanych na Starym Rynku – podkreśliła Marta Liberkowska, dyrektor Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta.

- Będziemy gotować potrawy z naszego regionu. Nie tylko gotować, ale i opowiadać, jak się je przyrządza i serwuje – poinformował reprezentujący gorzowskich szefów kuchni Paweł Salamon. – Każdy szef kuchni będzie miał do dyspozycji dwa lokalne produkty, na przykład jabłko i kalarepę, i będzie musiał z nich wyczarować jakiś przysmak – wyjaśnił.  

- To będzie kolejna okazja to doskonalenia swoich umiejętności przez uczniów gorzowskiego gastronomika - dodał Paweł Cierach, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych.

 

Wydarzenie zaplanowano w sobotę 26 września od godziny 9.00 do 14.00. Oprócz wspólnego gotowania i degustacji, będzie można otrzymać porady ekspertów żywieniowych. Zaplanowano atrakcje dla dzieci i konkursy z nagrodami.

Celem programu Redukować bariery - wspólnie wykorzystywać silne strony jest m.in. rozwój współpracy i kontaktów pomiędzy konsumentami z Polski i Niemiec, integracja i wspólne spędzanie czasu, na powietrzu, a także wymiana doświadczeń między polskimi i niemieckimi ekspertami w gotowaniu. Program promuje regionalne produkty, ideę zdrowego żywienia, kupowanie lokalnych produktów oraz zaopatrywanie się w nie na targowiskach.

czytaj więcej