Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna


17 paź
2023

Znowu bedziemy gotować!

To będzie prawdziwy festiwal smaków z dynią w roli głównej. W piątek, 20 października najlepsi gorzowscy kucharze  przygotują przysmaki z dyni, a okazją do tego będzie V Festiwalu Dyni i Chryzantemy. Zapraszamy od godziny 9.00.

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw jesieni. Daje nieograniczone możliwości w kuchni, choć od wielu lat największą popularnością cieszy się przygotowywana z dni zupa. Czego potrzebujemy do jej przygotowania, jak długo trwa jej gotowanie oraz jakich „kulinarnych sztuczek” użyć w procesie przygotowania opowiedzą kucharze z Zespołu Szkół Gastronomicznych. A wszystko w najbliższy piątek, 20 października na ryneczku przy ul. Jerzego. 

Uczniowie gorzowskiego „Gastronomika” będą gotować pod okiem swoich nauczycieli - najlepszych kucharzy w Gorzowie. Gotowanie rozpocznie się około godziny 9.00, a na degustację zapraszamy dwa kwadranse później. W menu, w piątkowy poranek będzie zupa z dyni i dyniowy bigos. 

Okazją do wspólnego gotowania będzie V edycja Festiwalu Dyni i Chryzantemy, organizowanego wspólnie przez Gorzowski Rynek Hurtowy Zespół Szkół Gastronomicznych i Miasto Gorzów

czytaj więcej


07 paź
2023

Przepisy na dziczyznę

Oto przepisy na polędwicę z dzika w cieście francuskim, na zupę gulaszową z sarny i na strogonowa z dziczyzny, które mieliśmy możliwość degustować w piątek (6 października) na ryneczku przy Jerzego #SmakiLasu 

Polędwica z dzika w cieście francuskim

Składniki:

- polędwica z dzika 2 szt.

- ciasto francuskie 1szt.

- szpinak młody 1 opak.

- mozarella 200g

- jajko 2 szt.

- majeranek

- sól

- pieprz

- gałka

- sezam 50 g.

Polędwicę z dzika umyć, oczyścić z błon i osuszyć. Zamarynować w przyprawach na kilka godzin. Świeży szpinak podsmażyć z cebulą doprawić solą, pieprzem i czosnkiem, wystudzić. Na płacie ciasta francuskiego rozłożyć szpinak, ułożyć polędwicę, zwinąć szczelnie w rulon. Całość posmarować rozbitym jajkiem, obsypać sezamem. Piec w temp. 190-220 stopni przez ok. 15 min. Podawać z sosem żurawinowo-chrzanowym.

Zupa gulaszowa z sarny

Składniki

- Mięso gulaszowe z sarny 1 kg

- Warzywa okopowe ( ziemniaki, pietruszka, marchew, seler) - łącznie 3 kg

- czosnek 3 ząbki

- mąka żytnia 50g

- ogórki kiszone 200g

wino czerwone wytrawne 0,5 l

- koncentrat pomidorowy 100 g

- kurki świeże 50 g

- pieczarki 50 g

- papryka czerwona 100 g

- seler naciowy 50 g

- bulion warzywny 1 l

- masło klarowane 100 g

- przyprawy do smaku: jałowiec, goździki, sól, pieprz, maggi, cukier, papryka słodka.  

Mięso myjemy pod bieżącą zimną wodą, osuszamy. Mięso rozdrabniamy w małą kostkę, oprószamy mąką żytnią i obsmażamy partiami na rozgrzanym maśle klarowanym na złoty kolor, przekładamy do garnka. Zalewamy bulionem warzywnym, dodajemy jałowiec i czosnek, gotujemy ok. 30 min., mięso powinno być już miękkawe (jeśli jest twarde, gotujemy do miękkości). Gdy mięso zmiękło, dodajemy warzywa okopowe, pokrojone w drobną kostkę, gotujemy razem z mięsem do miękkości warzyw.

Kurki myjemy pod zimną wodą i parzymy w osobnym garnku.

Gdy w garnku jest wszystko miękkie, dodajemy wino czerwone, ogórki kiszone rozdrobnione w drobniutką kostkę, koncentrat pomidorowy, pokrojone pieczarki w plastry, doprawiamy do smaku. Dodajemy sparzone kurki oraz paprykę, seler naciowy, pokrojone  w paski.  

Ostatni raz doprowadzamy do zagotowania zupy, zmniejszamy ogień i gotujemy ok. 15 min. na małym ogniu. Sprawdzamy smak.

Leśny strogonow - strogonow z dziczyzny

Wąskie paski udźca z dzika smażone ze śliwkami oraz cebulą gotowane w sosie śmietanowym z papryką w proszku

Składniki:

4 PORCJE

  •   500 g udziec z dzika lub jelenia 
  •   2 łyżki mąki pszennej
  •   500 ml bulionu warzywnego
  •   4 łyżki oleju roślinnego
  •   2 cebule
  •   300 g śliwek węgierek
  •   1/2 czerwonej papryki
  •   1/2 szklanki przecieru pomidorowego
  •   1 łyżka koncentratu pomidorowego
  •   przyprawy: 2 łyżeczki słodkiej papryki, 1/2 łyżeczki ostrej, goździki, sól i pieprz
  •   1 ogórek kiszony (opcjonalnie)
  •   300 ml śmietana do gotowania 

PRZYGOTOWANIE

  • Mięso pokroić na cienkie paski w poprzek włókien. Wymieszać z mąką pszenną. Zagotować bulion w szerokim garnku.
  • Rozgrzać patelnię z 2 łyżkami oleju, zwiększyć ogień i stopniowo wkładać mięso. Szybko obsmażyć, następnie zdjąć z patelni i włożyć do gotującego się bulionu.
  • Doprawić papryką słodką i ostrą i gotować pod przykryciem do miękkości mięsa ok. 30 do 60 minut.
  • Cebule obrać i pokroić w piórka, następnie zeszklić na łyżce oleju, dodać do garnka z mięsem, gotować ok. 5 minut.
  • Śliwki pokroić w ćwiartki włożyć na patelnię z 1 łyżką oleju, smażyć. Przełożyć do garnka z mięsem. Gotować bez przykrycia przez ok. 5 minut, w międzyczasie doprawić goździkami solą i pieprzem.
  • Dodać przecier i koncentrat pomidorowy, zagotować. Gotować bez przykrycia przez kolejne 5 minut.
  • Ogórek kiszony (jeśli go używamy) obrać, pokroić w podłużne słupki i dodać do potrawy, zagotować.
  • Na koniec dodajemy śmietanę i gotujemy do 15 minut.        

                                                         S M A C Z N E G O !!!

czytaj więcej


06 paź
2023

"Smaki lasu" na ryneczku

W piątek na ryneczku przy Jerzego mieliśmy kolejną odsłonę kulinarnej współpracy Gorzowskiego Rynku Hurtowego, Zespołu Szkół Gastronomicznych i Urzędu Miasta, do których tym razem dołączył Polski Związek Łowiecki. Robiący zakupy na ryneczku przy Jerzego mogli spróbować „Smaki lasu”.

Mistrzowie kuchni, a równocześnie nauczyciele „gastronomika” Paweł Salamon, Michał Rejniak i Kamil Tużnik przygotowali wyjątkowe dania, z wykorzystaniem m.in. dziczyzny oraz runa leśnego, w tym  grzybów, owoców i ziół. Szefom kuchni towarzyszyli uczniowie z „gastronomika”.

Na oczach mieszkańców została przygotowana zupa gulaszowa z sarny oraz kanapki z polędwicą i szynką z dzika. Wszystko okraszone grzybami, borówkami. Temperatura zachęcała do spróbowania gorącej herbaty z leśnymi malinami.

„Smaki lasu” to nowość w kulinarnym kalendarzu na ryneczku przy Jerzego. Wydarzenie dołącza do znanych już marek, jak między innymi organizowany dwa tygodnie później, 20 października, „Festiwalu dyni i chryzantemy”.

- Od kilku lat prowadzimy akcję „Wspieraj lokalny biznes, kupuj na ryneczku przy Jerzego”. Liczymy, że każdego roku będzie ona przyciągać coraz więcej klientów, na których czeka bogata oferta od naszych producentów żywności – podkreśliła Agata Dusińska, prezes GRH.

Współpraca GRH, Zespołu Szkół Gastronomicznych i Urzędu Miasta to wynik zawartego w 2020 roku porozumienia, któremu patronuje prezydent miasta Jacek Wójcicki. Cel współpracy to promocja zdrowego żywienia, lokalnych producentów i Gorzowa. W jej ramach partnerzy realizują akcje oraz  wydarzenia  z udziałem i dla mieszkańców. To między innymi przedświąteczne gotowanie „Barszczu po gorzowsku”, promocja nowalijek czy działania towarzyszące największym miejskim imprezom jak Urodzony Miasta czy „Dobry wieczór Gorzów”.

    

 

czytaj więcej


02 paź
2023

Gorzowski akcent na błoniach Narodowego

Gorzowski Rynek Hurtowy po raz kolejny w tym roku zaprosił do Gorzowa festiwal „Polska od kuchni”, na którym swoje umiejętności prezentowały członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z różnych części kraju, także z lubuskiego. 30 września w Warszawie odbył się ogólnopolski finał festiwalu, podczas którego na stoisku promocyjnym „KGW Kłodawianki” promowaliśmy renetę landsberską, odmianę jabłka wyhodowaną jeszcze w przedwojennym Gorzowie.

Obok lokalnych przysmaków z różnych regionów kraju na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie, gdzie odbywał się tegoroczny finał festiwalu „Polska od Kuchni”. Miasto wraz z Gorzowskim Rynkiem Hurtowym promowało lokalną odmianę jabłka, renetę landsberską będącą jednym z symboli Gorzowa.

Promowanie lokalnej kultury i pielęgnacja tradycji to główne założenia festiwalu „Polska od kuchni”, którego celem jest prezentacja lokalnych produktów i kulinarnego dziedzictwa z różnych stron Polski.  

W ramach wydarzenia odbywają się pokazy i warsztaty kulinarne, eksponowane są lokalne produkty, a także trwają rywalizacje pomiędzy Kołami Gospodyń Wiejskich, które promują lokalną tradycję i dają możliwość posmakowania pysznego jedzenia z różnych zakątków Polski.  

Przez kilkanaście tygodni poprzedzających finał, festiwal „Polska od kuchni” gościł kolejno w każdym z województw Polski. W trakcie pięciomiesięcznej trasy festiwal odwiedził 16 województw, a w wydarzeniu wzięło udział 800 kół gospodyń wiejskich. Mieszkańcy miast mogli poznać smaki z różnych regionów i wybrać te, które najbardziej przypadły im do gustu, jednocześnie wzbogacając się o wiedzę dotyczącą lokalnych zwyczajów. 

czytaj więcej