Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna

W sobotę (26 września) na Starym Rynku odbędzie się Wielkie Gotowanie – gorzowscy szefowie kuchni i kucharz z Niemiec będą gotować potrawy ze składników pochodzących od lokalnych producentów.

- Coraz bardziej przekonujemy się, że najlepsza i najzdrowsza żywność, to ta, która powstaje blisko nas, z lokalnych produktów. Od wieków wiadomo też, że wspólne gotowanie i jedzenie łączy ludzi. Dlatego uznaliśmy, że najlepszym sposobem poznania naszych sąsiadów z drugiej strony Odry będzie gotowanie razem potraw z regionalnych produktów – powiedziała Agata Dusińska, prezes Gorzowskiego Rynku Hurtowego.

- Widzimy potrzebę promowania lokalnych producentów i zdrowej żywności. Dlatego zapraszam w sobotę na Stary Rynek, aby spróbować, jak smakuje nasz rynek – dodała.

Projekt Rynek smakuje jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu pn. „Redukować bariery - wspólnie wykorzystywać silne strony”. – To będzie kulinarne show, w którym będziemy promować regionalne produkty – uznał Krzysztof Szydłak, dyrektor biura Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina”.

- To pierwsza tego typu impreza, która wpisuje się w cykl miejskich wydarzeń, organizowanych na Starym Rynku – podkreśliła Marta Liberkowska, dyrektor Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta.

- Będziemy gotować potrawy z naszego regionu. Nie tylko gotować, ale i opowiadać, jak się je przyrządza i serwuje – poinformował reprezentujący gorzowskich szefów kuchni Paweł Salamon. – Każdy szef kuchni będzie miał do dyspozycji dwa lokalne produkty, na przykład jabłko i kalarepę, i będzie musiał z nich wyczarować jakiś przysmak – wyjaśnił.  

- To będzie kolejna okazja to doskonalenia swoich umiejętności przez uczniów gorzowskiego gastronomika - dodał Paweł Cierach, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych.

 

Wydarzenie zaplanowano w sobotę 26 września od godziny 9.00 do 14.00. Oprócz wspólnego gotowania i degustacji, będzie można otrzymać porady ekspertów żywieniowych. Zaplanowano atrakcje dla dzieci i konkursy z nagrodami.

Celem programu Redukować bariery - wspólnie wykorzystywać silne strony jest m.in. rozwój współpracy i kontaktów pomiędzy konsumentami z Polski i Niemiec, integracja i wspólne spędzanie czasu, na powietrzu, a także wymiana doświadczeń między polskimi i niemieckimi ekspertami w gotowaniu. Program promuje regionalne produkty, ideę zdrowego żywienia, kupowanie lokalnych produktów oraz zaopatrywanie się w nie na targowiskach.