Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna

28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka. Dla Gorzowskiego Rynku Hurtowego to sygnał do rozpoczęcia sprzedaży jednego z symboli naszego miasta – renety landsberskiej.

- Zapraszamy w najbliższy piątek na ryneczek przy Jerzego, gdzie każdy nabywca sadzonki tej jabłoni, najsmaczniejszej wśród renet, otrzyma także certyfikat pochodzenia drzewka – zapewniła Agata Dusińska, prezes GRH.

Sadzonki będą sprzedawane w kolejne piątki, aż do wyczerpania tegorocznych zapasów.

Na bazie renety landsberskiej jest gorzowskie masło jabłkowe. To produkt powstały w wyniku konkursu dla mieszkańców Gorzowa na najsmaczniejszą potrawę jabłkową, którą da się zamknąć w słoiku. W ten sposób powstał „Gorzowski Słoiczek Jabłkowy” z masłem w środku. Autorem przepisu jest mieszkanka Gorzowa, a na potrzeby pasteryzacji i produkcji masowej recepturę udoskonalił Krzysztof Marciniak, szef kuchni z wieloletnim doświadczeniem, nauczyciel Zespołu Szkół Gastronomicznych. Masło jest produktem promocyjnym Gorzowa, mieszkańcy mogą go spróbować lub zabrać do domu podczas miejskich eventów i wydarzeń. Trwają prace nad wprowadzeniem produktu na rynek.

Reneta landsberska została wyhodowana w naszym mieście w 1840 roku przez radcę prawnego Theodora Heinricha Otto Burchardta, syna nadburmistrza Landsberga. Drzewa owocowe były jego pasją. Mimo iż jabłoń została wyhodowana w latach 40, owoce zrodziła wiele lat później, bo dopiero w roku 1852, na kilka chwil przed śmiercią sadownika.

Jest bardzo mało wymagającą odmianą jabłoni. Jeżeli tylko posadzimy ją w warunkach jakie preferuje, będzie owocowała i zdrowo rosła. W okres owocowania wschodzi wcześnie, plonując obficie i przemiennie, co drugi rok. Lubi piaszczyste gleby o lekko kwaśnym odczynie i przewiewne miejsca. Owoce są zwykle duże lub średnie (8-10 cm), ich skórka jest gładka, ma zielono-żółtą barwę i jest pokryta delikatnym, pomarańczowym rumieńcem.

Miąższ jabłek jest delikatny, kruchy, soczysty i słodko-winny - doskonale nadaje się na szarlotkę, soki lub wino. Dojrzałość owoce osiągają w październiku, a do spożycia najlepsze są w grudniu lub w styczniu.