Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna


07 wrz
2021

Konkurs ze smacznymi nagrodami

W pierwszy wrześniowy weekend na Starym Rynku, w ramach cyklu Dobry Wieczór Gorzów, wystąpił kwartet smyczkowy i zespół LiN, a ich występy przeplatał konkurs dla publiczności wiedzy o Gorzowie. Chętnych do odpowiedzi było wielu; wszak nagrodami były skrzynki pełne świeżych i smacznych warzyw, ufundowane przez Gorzowski Rynek Hurtowy.

W konkursie były pytania, na które odpowiedź znali wszyscy, ale na niektóre, np. o rok rozpoczęcia w naszym mieście produkcji taśmy magnetofonowej, albo w których latach po Gorzowie jeździły trolejbusy, padały różne odpowiedzi.

W ostatnich miesiącach, z inicjatywy GRH i we współpracy z Zespołem Szkół Gastronomicznym oraz Urzędem Miasta, udało się przygotować kilka fajnych wydarzeń, związanych również z tegorocznym Rokiem Owoców i Warzyw, ogłoszonym przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Przypomnijmy, że w ramach promocji zdrowego odżywiania, z surowców pochodzących od lokalnych producentów i dostawców w Dniu Matki do rąk gorzowskich mam trafiły warzywne kanapki.

Wiadomo, że na upały najlepszy jest chłodnik, a i kanapka może być zdrowa i kolorowa. W połowie czerwca mogli się o tym przekonać przyjeżdżający autobusem na przystanek przy Łaźni Miejskiej, kierowcy gorzowskiego MZK. Chłodnik i kanapki przygotowali dla nich uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych pod opieką swoich nauczycieli. Z poczęstunku skorzystali także pasażerowie ich autobusów.

Z kolei z okazji 764. urodzin miasta przygotowaliśmy dla gorzowian owocowy poczęstunek; energetyczne wsparcie dla uczestników koncertu Majki Jeżowskiej.

- Chcemy, by nawyk spożywania świeżych warzyw i owoców był elementem diety jak największych grupy gorzowian, a przy okazji przypominamy o tym, że na ryneczku przy Jerzego mamy największy wybór zdrowych produktów od lokalnych producentów – powiedziała prezes GRH Agata Dusińska.

czytaj więcej


25 sie
2021

Kosz na śmieci w rzece

Pracownicy GRH sprzątający w środę bulwary zauważyli w Warcie kosz na śmieci. Operacja wyciągnięcia prawie stukilogramowego pojemnika odciągnęła od codziennych obowiązków trzy osoby i ciągnik widłowy.

- Bulwary to wizytówka Gorzowa. Raz jeszcze apelujemy do osób, korzystających z ich uroków, aby pozostawiły je w takim stanie, w jakim je zastały – powiedziała Agata Dusińska, prezes GRH.

Betonowe kosze trafiły na bulwar w tym roku.

czytaj więcej


31 lip
2021

Dlaczego warto jeść wiśnie

W sezonie letnim lubimy delektować się czerwonymi i soczystymi wiśniami. Wyróżnia je słodko-kwaśny smak. Chętnie używamy ich do deserów lub jadamy samodzielnie. Ale okazuje się, że ten pyszny owoc pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Wiśnie nazywane są superfoods i należą do grona najzdrowszych pokarmów na świecie. Poznaj właściwości zdrowotne wiśni.

czytaj więcej


18 lip
2021

Kiszone czy kwaszone?

Większość z nas kupując ogórki czy kapustę nie zwraca uwagi, czy są one kiszone czy kwaszone. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w różnych częściach naszego kraju oba te słowa znaczą to samo. Co jednak jest oczywiste dla konsumentów, dla producentów żywności już niekoniecznie. Niektórzy z nich wykorzystują tę lukę i sprzedają produkty, których świadomie być może byśmy nie wybrali.

Pod względem technologicznym kiszenie i kwaszenie to odrębne procesy. Poddaje się im właściwie wszystkie warzywa, z czego najbardziej popularne są ogórki oraz kapusta.

Kiszenie to inaczej proces fermentacji mlekowej. Przeprowadzają go bakterie kwasu mlekowego. Ich działanie polega na rozkładzie cukrów obecnych w warzywach do kwasu mlekowego oraz niewielkich ilości kwasu octowego i etanolu. Powstały kwas mlekowy powoduje obniżenie pH roztworu (czyli zalewy) do wartości około 4,5. W takich warunkach nie rozwijają się już bakterie gnilne powodujące psucie się żywności, dlatego kiszenie jest jedną z metod konserwacji żywności, w dodatku całkowicie naturalną.

Kwaszenie można potocznie nazwać sztucznie wywołanym kiszeniem. Producenci mają na celu uzyskanie efektu w krótkim czasie, jak najniższym kosztem, dlatego zamiast poddawać warzywa działaniu bakterii zalewają je roztworami kwasów: octowego, mlekowego czy sorbowego. Tak wytworzone produkty łatwo jest odróżnić od ukiszonych naturalnie, ponieważ różnią się one smakiem, konsystencją oraz kolorem. W warzywach kwaszonych wyraźnie odczuwalny jest smak i sapach octowy, są one białe, miękkie i mało elastyczne.

Produkty kiszone natomiast mają przyjemnie kwaśny smak, delikatny zapach, naturalny kolor oraz są twarde i chrupiące.

Spożywanie kiszonek jest dużo korzystniejsze dla naszego zdrowia. Zawierają one dużo cennych witamin, wpływają korzystnie na proces trawienia i odporność. Są również źródłem bakterii probiotycznych.

czytaj więcej