Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna


27 kwi
2022

By schudnąć … zwolnij

To oczywiste, że aby schudnąć, trzeba być aktywnym i dużo się ruszać, ale… trzeba także zwolnić. Przede wszystkim przy jedzeniu.

Śniadanie w pośpiechu, obiad „na szybko” i od czasu do czasu przekąski – tak coraz częściej wygląda menu współczesnego człowieka, nawet tego mieszkającego na wsi. Na pewno „szybki” styl życia pozwala wywiązać się ze zobowiązań i dotrzymać terminów. Niestety nie idzie to w parze z odpowiednią wagą i zdrowiem. Nie tylko jemy za szybko, ale też nie przywiązujemy wagi do tego, co spożywamy – ważne jest tylko to, by zaspokoić głód.

Musimy pamiętać, że szybkie spożywanie posiłków niekorzystnie wpływa na procesy trawienne. Nasz żołądek nie potrafi przetrawić dużych kawałków żywności, co skutkuje odkładaniem się tłuszczu i tyciem. Jedyny sposób, aby tego uniknąć to poświęcenie większej ilości czasu na posiłek. Aby pomóc naszemu żołądkowi „w pracy”, powinniśmy starannie przeżuwać i gryźć pokarmy. Co ważne, w trakcie posiłku nie powinno się pić. Najlepiej robić to przed jedzeniem (ok. 30 min) lub po (ok. 60 min). Z pewnością nie jest to łatwe, ale…

Co ciekawe, związki między sposobem i tempem jedzenia a tyciem potwierdzają również badania naukowe. Japońscy badacze zaobserwowali, że 84% mężczyzn, którzy jedli posiłki zbyt szybko, miało problemy z nadwagą. W przypadku kobiet, wskaźnik ten kształtował się na poziomie 50%.

źródło: kalendarzrolnikow.pl

czytaj więcej


25 kwi
2022

Serce spółki

Większości Gorzowski Rynek Hurtowy kojarzy się z targowiskiem, jednak sama nazwa spółki wyjaśnia, że jej „serce”, czyli najważniejsza działalność, odbywa się w niepozornej, parterowej hali. To tam lokalni producenci rolni czekają na hurtowych odbiorców. Zaopatrzeniowcy z prywatnych sklepików, restauracji oraz szkolnych i przedszkolnych stołówek, dostaną tam wszystko, co potrzeba do kuchni i to już od trzeciej w nocy.

Od początku istnienia GRH swoją siedzibę w hali sprzedaży hurtowej ma spółka Agro-Duet. - W 1996 roku powołaliśmy Stowarzyszenie Gorzowskich Sadowników i Warzywników. Miasto początkowo zaproponowało nam na miejsce do handlu mleczarnię na Wieprzycach, ale nawet dzisiaj trudno tam dojechać. Nowa propozycja, aby to był budynek po malarni Ursusa na Zawarciu, bardzo nas ucieszył; ma bardzo dobre położenie. Tak rozpoczynał się rok 1997 i historia GRH – poinformował Andrzej Pawelec.

- Początkowo oferowaliśmy, zarówno w hurtowni jak i na ryneczku, owoce z naszych sadów. Szybko dołączyli producenci warzyw, a następnie jajek i kwiatów. Następnym, naturalnym krokiem było, że dla niektórych rolników pierwszoplanowy stał się handel – dodał.

Powiększała się i oferta hurtowników. - Musi być u nas jak w markecie; wszystko w jednym miejscu, stąd w naszej ofercie np. materiały opakowaniowe – podkreślił Pawelec.

Pan Andrzej przyszłość swojej spółki ocenia z ostrożnym optymizmem. – Ratuje nas, że mamy od wielu lat stałych odbiorców, głównie zajmujących się żywieniem zbiorowym. Małych polskich sklepików, a to kiedyś był nasz główny klient, jest coraz mniej, a otwarcie kolejnego sieciowego marketu, najczęściej z zagranicznym kapitałem, to dla nas poważny konkurent. Cieszę się, że coraz więcej Polaków chce jeść zdrową, polską żywność, a właśnie taką my oferujemy – wyjaśnił.

#NasiNaj #25latGRH

    

czytaj więcej


22 kwi
2022

Wymień odpady na kulturalne wypady

Spółka Inneko po dwuletniej przerwie wraca do organizacji akcji "Wymień odpady na kulturalne wypady". Akcja odbędzie się w najbliższą sobotę (23 kwietnia) na naszym placu przy centrum handlowym Nova Park. Zasada jest prosta: za przyniesioną odpowiednią ilość odpadów można otrzymać wejściówkę na jedno z wielu gorzowskich wydarzeń.

Od godz. 11 startuje pierwsza pula biletów, każda kolejna udostępniana będzie co godzinę, aż do 15.  Vouchery podzielone są po równo na każdą pulę i wydawane będą w poszczególnych kategoriach - kultura, sport i rozrywka, gastronomia i "losuj i traf".

By otrzymać bilet, należy przynieść jedną sztukę dużego RTV, AGD lub trzy małe, 3 kg makulatury, 20 plastikowych butelek lub 20 aluminiowych puszek. Istnieje możliwość podwiezienia dużego elektrosprzętu bezpośrednio do punktu odbioru - wjazd (ze szlabanem) od ul. Woskowej.

Niezależnie od wielokrotności przyniesionych odpadów na jedną osobę przypada tylko jeden bilet.

Sporo będzie działo się też na scenie. Wystąpią m.in. zespoły dziecięce, orkiestra dęta i studio teatralne. Zbierane będą datki z przeznaczeniem na wsparcie gorzowskiego hospicjum.

czytaj więcej


14 kwi
2022

Naturalne barwienie jajek

Przedstawiamy naturalne, na bazie warzyw, owoców i ziół barwniki do jajek, które można wykorzystać do kolorowania wielkanocnych pisanek. Aby zabarwić skorupkę jajka na dany kolor, należy gotować je w roztworze z wybranych składników. Niekiedy, dla wzmocnienia koloru, można do wywaru dodać octu. Woda powinna być także lekko osolona.

Warto wybierać jajka o jasnych skorupkach, wtedy uzyskany kolor będzie intensywniejszy. Barwiąc naturalnie jajka, pamiętajmy też, że odcień nie będzie jednolity. Można powiedzieć wręcz, że jest to jeden z uroków pisanek farbowanych naturalnie - każda jest inna, a nasza święconka nabiera wiosennych kolorów tęczy!

Aby naturalnie zabarwić jajka, wybierz jeden z dowolnych składników:

brązowy - herbata, kawa mielona (mocne wywary)

czerwony, bordowy - łupiny z czerwonej cebuli, kwiaty hibiskusa

fioletowy - jagody, owoce czarnego bzu, borówka amerykańska, czerwona kapusta (każdy składnik da inny odcień - od ciemnego fioletu po błękit)

żółty - kurkuma, rumianek, żółta cebula, curry

pomarańczowy - dynia, marchew

czerwony, różowy - żurawina, sok z buraków

zielony - szpinak, pokrzywa, szczypior, trawa, kora brzozy

czarny - szyszki olchy

czytaj więcej